BHS FUND II. PRIVATE EQUITY, INVESTIČNÍ FOND S PROMĚNNÝM ZÁKLADNÍM KAPITÁLEM, A.S. BHS II. PODFOND BHS PRIVATE EQUITY FUND

O fondu

Podfond je založen za účelem dlouhodobého zhodnocování investovaného kapitálu formou investic do českých a slovenských soukromých společností s cílem urychlit jejich růst, a tím maximalizovat jejich hodnotu zejména podporou optimalizace výrobních prostředků, expanzí na nové trhy, vývojem nových výrobků a služeb či zvyšováním produktivity a efektivity jejich řízení. Podfond nabízí investorům možnost investice v sektoru, který vykazuje historicky nadstandardní zhodnocení. I když historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů, poskytuje referenci z dlouhodobého hlediska, kterou nelze přehlížet.

Investice do soukromých podniků jsou rizikové, málo likvidní a dlouhodobé. Na druhou stranu poskytují atraktivní zhodnocení vložených peněz. Úspěch těchto investic spočívá ve zkušeném investičním manažerovi, podrobné přípravě a naprostém porozumění každému aspektu transakce. Proces je realizován týmem investičních profesionálů s dlouhodobou kombinovanou domácí i zahraniční zkušeností v oborech private equity a kapitálových trhů.
INVESTICE DO SOUKROMĚ VLASTNĚNÝCH MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ

V České republice existuje na trhu významný podíl malých a středních podniků (MSP), představuje přes 90 % všech podniků. Tyto podniky jsou zároveň důležitými zaměstnavateli, exportéry a importéry. Odhadujeme, že podstatná část těchto podniků hodlá v příštích pěti letech investovat do svého rozvoje, a budou proto potřebovat finanční prostředky. Právě zde se objevuje velký prostor pro soukromý kapitál, který v ČR v oblasti MSP zatím nebyl příliš aktivní. Působí zde relativně malé množství profesionálních investorů a roční investice soukromého kapitálu odpovídají v poměru k HDP podprůměru v rámci EU. Vzhledem k těmto skutečnostem a vzhledem k pokračujícímu ekonomickému oživení můžeme očekávat velkou poptávku po investicích ze soukromých zdrojů. Proto vznikl BHS II. podfond BHS Private Equity Fund, který investuje do malých a středních podniků v ČR a SR s cílem urychlit jejich růst a investorům nabídnout velmi zajímavé zhodnocení.

PROČ JE TO ZAJÍMAVÉ?

Tento typ investice nabízí investorům možnost nadstandardního zhodnocení. BHS II. podfond BHS Private Equity Fund cílí na zhodnocení finančních prostředků nad 15 % ročně. Investice jsou použity na rozvoj vybraných firem tak, aby se zvýšila jejich hodnota. Rizika jsou minimalizována tím, že do jednoho projektu v rámci jedné třídy aktiv není investováno více než 35 % z hodnoty majetku podfondu. Přednost je dávána stabilnějším podnikům s dobrou historií a kvalitním manažerským týmem. Podfond se aktivně podílí na strategickém řízení společností v portfoliu. Podporuje především expanzi na nové trhy, zvyšování zisku investicemi do vývoje výrobků/služeb s vyšší přidanou hodnotou a do zvyšování produktivity a do efektivity řízení podniku. Podfond také podporuje optimalizaci výrobních prostředků a provozu.

Základní údaje o podfondu

Typ fondu

Fond kvalifikovaných investorů

Cílený výnos

15 % p.a. +

Doba trvání fondu

Neomezená

Obhospodařovatel fondu

Versute investiční společnost, a.s.

Cílová hodnota aktiv

1,5 miliardy – 2 miliardy CZK (bez bankovního financování)

Vstup/výstup pro investory

Čtvrtletně

Investiční horizont

6 let a více

Minimální investice

125 000 EUR (nebo ekvivalent v CZK) pro kvalifikovaného investora; do budoucna vždy minimálně podle ustanovení § 272 odst. 1 písm. i) zákona o investičních společnostech a investičních fondech (1 000 000 CZK za splnění určitých podmínek)

Druh cenného papíru

Investiční akcie na jméno

Vstupní poplatek

0–2 %

Výstupní poplatek

Do tří let od investice 0 % v případě odkupu méně než 5 % celkové investice a maximálně 25 % v případě odkupu více než 5 % celkové hodnoty investice, po třech letech 0 %

Poplatek za správu

2 % p.a. z vlastního kapitálu

Zdanění fondu

5 % ze zisku

Výkonnostní odměna

30 % ze zisku nad výnos 7,25 % p.a.

Administrátor fondu

Versute investiční společnost, a.s.

Depozitářská banka

ČSOB a.s.

Auditor

Kreston Audit FlN, s.r.o.

Regulátor a zákonný dohled

Česká národní banka

Zdanění investorů (fyzická osoba)

15 % ze zisku při odkupu do 3 let, 0 % při odkupu po 3 letech

Řízení podfondu

Akcionář podfondu

Investor, který nákupem investičních akcií za jejich aktuální hodnotu získá podíl na majetku podfondu.

Auditor

Audituje účty podfondu a dodržování statutu a investičních pravidel (Kreston Audit FlN, s.r.o.).

ČNB

Česká národní banka uděluje souhlas se založením podfondu, dohlíží na činnost podfondu, obhospodařovatele podfondu a depozitářské banky.

Depozitář

Průběžně kontroluje nakládání s majetkem podfondu. Účelovost každé položky na účtu podfondu musí být depozitáři dokladována, zajišťuje úschovu cenných papírů podfondu (ČSOB a.s.).

Fond/podfond

Investiční fond kvalifikovaných investorů dle § 154 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF).

x

Investiční proces

Každý investiční záměr je před realizací posouzen analýzou ekonomické výhodnosti (AEV), kterou finanční ředitel investiční společnosti předkládá k následnému posouzení investičnímu výboru podfondu. Tento posoudí investiční záměr z hlediska jeho souladu s investiční strategií podfondu a následně vydá své stanovisko, respektive doporučení k realizaci. Tu pak schvaluje ředitel pro obhospodařování fondů investiční společnosti.

Investiční společnost

Obhospodařuje majetek podfondu podle statutu podfondu a v souladu se ZISIF, jedná jeho jménem, podepisuje za podfond smlouvy, plní povinnosti podfondu vůči státní správě (účetnictví, daně), ČNB (měsíční informační povinnost účetní závěrky, informace o změnách) a depozitářské bance. Činnost investiční společnosti kontroluje průběžně depozitářská banka a ČNB. Investiční společnost informuje podílníky podfondu o hodnotě podílového listu, vydává podílové listy a vede seznam podílníků (Versute investiční společnost, a.s.).

Investiční výbor

Posuzuje investiční příležitosti na základě analýzy ekonomické výhodnosti; vyhodnocuje je a předkládá je k finálnímu schválení řediteli investiční společnosti. Investiční výbor je šestičlenný.

Statut

Základní dokument podfondu definující investiční strategii, limity investování, pravidla rozhodování a hospodaření podfondu, způsob a frekvenci výpočtu hodnoty investiční akcie, termíny a podmínky odkupu investičních akcií, specifikuje rozsah činnosti depozitáře a informační povinnosti podfondu.

Správní rada

Dozorčí orgán fondu zvolený valnou hromadou fondu/podfondu dle stanov, jehož členové jsou zapsáni do obchodního rejstříku.

Zmocněnec

Zmocněnec jmenovaný statutárním ředitelem pro jednání za fond/podfond, který je zapsán do obchodního rejstříku.

Představení klíčových partnerů

Versute investiční společnost, a.s.

Versute investiční společnost, a.s. je licencovanou investiční společností specializující se na strukturování, vytváření, obhospodařování a administraci fondů kvalifikovaných investorů.

BH Securities a.s.

BH Securities a.s. je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. Společnost byla založena v roce 1993 a je součástí holdingu PROXY – FINANCE, a.s. BH Securities a.s. patří mezi nejvýznamnější tuzemské nebankovní finanční subjekty. Díky svému dlouholetému podnikání společnost získala bohaté zkušenosti, důvěru zákazníků a vybudovala si pevnou pozici na českém kapitálovém trhu. Společnost poskytuje komplexní služby na kapitálovém trhu pro institucionální investory i fyzické osoby. Hlavní aktivitou společnosti je obchodování s cennými papíry na vlastní i cizí účet v tuzemsku i v zahraničí či obhospodařová- ní zákaznických portfolií (správa aktiv).

Versute Investments a.s.

Versute Investments a.s. je investiční a poradenskou společností, která je aktivní zejména v segmentu malých a středních firem v České a Slovenské republice. Provádí jak investice vlastního kapitálu, tak asistenci obchodním a investičním partnerům formou co-investic, pomáhá se zajišťováním investičních prostředků a s tvorbou finančních a organizačních struktur či poskytuje transakční a strategické poradenství, asistenci při procesech due diligence a dalších.

Proč investovat do podfondu?

  • Potenciál nadstandardního výnosu z alternativní investice
  • Kontrola rizika – podfond se aktivně podílí na strategickém řízení společností v portfoliu
  • Jsou dodržována pravidla diverzifikace, kdy do jednoho projektu není kombinovaně investováno více než 40 % z hodnoty majetku podfondu
  • Zvýhodněný daňový režim – aktuální sazba daně platná pro podfond je na úrovni 5 %. V případě zpětných prodejů je u investorů – fyzických osob aplikována sazba daně 15 % z výnosu v prvních třech letech, v dalších je pak sazba daně 0 %
  • Jedná se o jeden z mála PE fondů, kam mohou investovat kvalifikovaní investoři, jelikož je otevřený. Jiné PE fondy jsou většinou uzavřené a vstupují do nich institucionální investoři

Cíle fondu

Podfond je založen za účelem dlouhodobého zhodnocování investovaného kapitálu formou investic do českých a slovenských soukromých společností s cílem urychlit jejich růst, a tím maximalizovat jejich hodnotu zejména podporou:

  • optimalizace výrobních prostředků
  • expanze na nové trhy
  • vývoje nových výrobků a služeb
  • zvyšování produktivity
  • zvyšování efektivity řízení

Investiční zaměření

Růstový kapitál

Tato forma investice eliminuje odčerpávání finančních prostředků na splácení dluhů a veškeré volné finanční prostředky mohou být investovány do růstových příležitostí.

Manažerské odkupy (MBO‘s)

Mnoho vlastníků, kteří založili své podniky v první polovině devadesátých let, řeší nebo budou v blízké budoucnosti řešit nástupnickou otázku. Investice do manažerských odkupů umožní stávajícím manažerům získat vlastnický podíl, a tím je silně motivovat na dalším rozvoji daných společností.

Podpora externích manažerů při nákupu jimi vybraných podniků (MBI‘s)

V České republice již existuje mnoho zkušených manažerských skupin, které hledají vhodné společnosti, jež při správném řízení představují příležitost k nadstandardnímu zhodnocení vložených financí. Podfond bude spolupracovat s osvědčenými personálními poradci a manažerskými týmy při identifikaci a realizaci takových příležitostí.

Odkupy na finanční páku (LBO‘s)

Banky působící na českém trhu mají dostatek likvidity a jsou čím dál více ochotny podílet se na akvizičním financování i malých projektů. Podfond bude vyhledávat stabilní, zdravé podniky se silným cash-flow, jejichž odkupy bude financovat kombinací equity podfondu a bankovního financování. Splacením akvizičního dluhu ze zdrojů generovaných nakoupeným podnikem se pak automaticky zvýší hodnota akcionářských podílů.

Investice do začínajících podniků (start-up‘s)

V raných fází rozvoje, ve výjimečných případech, kdy bude kombinace příležitosti na trhu, obchodního modelu a silného manažerského týmu představovat přesvědčivou, silně růstovou příležitost, může podfond investovat do technologických projektů v jejich raných fázích rozvoje. Portfolio je budováno s cílem maximalizovat zisk, s důrazem na minimalizaci rizika. To znamená, že přednost je dávána stabilnějším podnikům s dobrou historií a kvalitním manažerským týmem.

Investiční proces

1 - Výběr aktiva
2 - Prvotní posouzení
3 - Due diligence
4 - Předběžné rozhodnutí
5 - Audit
6 - Finální rozhodnutí
7 - Prodej/Exit

Investiční tým monitoruje relevantní trh a vyhledává příležitosti k akvizici vhodných aktiv.

Soubor investičních příležitostí je pravidelně monitorován a diskutován na úrovni investičního výboru, jenž konsenzuálně rozhoduje, která aktiva jsou dostatečně atraktivní, aby byla zařazena do fáze due diligence. Investiční výbor zároveň určuje rozsah a formu a časový plán due diligence.

Jsou posuzovány zejména personální, manažerské, komerční, tržní, finanční a právní okolnosti. V relevantních situacích pak je posuzována kvalita pojištění podniků, vliv na životní prostředí, bezpečnost a další. V tomto procesu jsou využívány jak interní zdroje, tak profesionální externí poradci podfondu.

V případě pozitivních výsledků due diligence předloží investiční tým investiční návrh investičnímu výboru. Návrh obsahuje podrobnou analýzu příležitosti, návrh struktury transakce a doporučení investiční strategie.

Investiční výbor vydává spolu se souhlasem k realizaci i doporučení pro finální právní a finanční audit, který je proveden oprávněnými externími auditory.

Na základě výsledku auditu, jehož součástí je i kompletní návrh transakční dokumentace, doporučí investiční výbor realizaci, která podléhá schválení ředitelem investiční společnosti pro obhospodařování fondů.

Investiční tým pravidelně monitoruje výsledky a obchodní i finanční plány portfoliových společností, posuzuje je v kontextu situace na relevantních trzích tak, aby vyhodnotil nejlepší příležitosti k realizaci (odprodeji) daného aktiva. Doporučení k prodeji investiční tým předkládá k posouzení investičnímu výboru. Realizace prodeje podléhá schválení ředitele investiční společnosti pro obhospodařování fondů.

Investiční upozornění

Obsah na této stránce vydaný fondem/podfondem slouží k prezentaci fondu kvalifikovaných investorů k datu vyhotovení. Nejde o investiční poradenství či poradenskou službu. Obsah je určen jen pro kvalifikované investory. Tato stránka a na ní obsažené informace a názory nelze mechanicky použít k nákupům a prodejům cenných papírů. Informace o výkonnosti příslušných investičních nástrojů nemůže v žádném případě sloužit jako spolehlivý ukazatel či záruka budoucích výsledků (výkonnosti) investičního nástroje či obdobných nástrojů; to platí také pro informace o simulované výkonnosti a jakékoliv prezentované parametry. Cílené výnosy se nemusí naplnit. Informace (není-li uvedeno jinak) pracují s hrubými výnosy, tzn. že nezapočítávají dopad poplatků a ostatních nákladů na investici. Dopadem poplatků může být snížení výnosu i o jeden či více procentních bodů. Daňový režim závisí vždy na individuálních poměrech každého zákazníka a v budoucnosti se může změnit. S investicí je vždy spojeno riziko kolísání hodnoty a návratnost původně investovaných prostředků není zaručena. Investování do fondu/podfondu nelze považovat za formu ani ekvivalent vkladu u banky ani penzijního připojištění nebo pojištění. Investoři se o výhodnosti a vhodnosti investic rozhodují samostatně po nezávislém posouzení, a to s přihlédnutím k ceně, případnému nebezpečí a riziku. I přesto, že fond/podfond má jako referenční měnu CZK, některé investice fondu/podfondu mohou být denominované v cizích měnách a investor je vystaven měnovému riziku. Investice do fondu/podfondu není nikdy bezriziková, přičemž většinou rizika odpovídají úměrně možnému výnosu. Každý investor by se měl seznámit s investičním nástrojem a riziky investice před provedením obchodu, včetně nezávislého odborného posouzení. Mezi základní rizika spojená s účastí na fondu/podfondu patří úvěrové riziko, riziko nedostatečné likvidity aktiv, riziko změn, zpřísnění či selhání při dodržení veřejnoprávní regulace (včetně změn zdanění), tržní riziko, riziko protistrany fondu/podfondu, riziko ztráty spravovaného majetku, riziko volatility ceny akcií fondu, operační a provozní riziko, měnové riziko. Je potřeba se řádně seznámit se statutem fondu/podfondu a příslušnou informační dokumentací a riziky v nich uvedenými. Je-li na těchto stránkách zmínka o České národní bance, nelze z této zmínky vyvozovat, že zaručuje výnosy nebo návratnost investic či že tato instituce propagované investice doporučuje. Veškeré zde obsažené informace a názory pocházejí nebo jsou založeny na zdrojích, které fond/podfond považuje za důvěryhodné. Fond/podfond nepřebírá záruku za jejich přesnost a úplnost, ačkoliv vychází z toho, že byly publikovány či sděleny tak, aby poskytovaly přesný, úplný a nezkreslený obraz skutečnosti (s výjimkou údajů vztahujících se přímo k fondu/podfondu). Uvedené informace o investicích jsou informační a nenahrazují jednotlivé prospekty, znění smluv, stanovy společností, statuty či obchodní podmínky. Osoby, které fond/podfond nabízejí, jsou za svou činnost odměňovány, a to buď přímo poplatkem placeným investory, anebo formou pobídek vyplácených z (podílu) tohoto poplatku. O konkrétních poplatcích nebo případných pobídkách je každý investor informován v rámci smluvní a informační dokumentace. Obdobně je investor informován o (potenciálních) střetech zájmů. Pokud investor jakékoliv prezentované informaci nerozumí, není mu jakákoliv informace ohledně fondu/podfondu zcela jasná či potřebuje jakékoliv doplnění, má možnost se obrátit na příslušné osoby.